foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Projekt rozpoczął się w roku 2001. Przyszedł do mnie pracujący w tej samej szkole Marek Królikowski i przedstawił mi zarys projektu. W pierwszej chwili pomysł mi się spodobał ale jakoś nie moglem się za niego zabrać. Po jakimś czasie Marek wrócił z gotowymi materiałami dotyczącymi kilkunastu obiektów. Wtedy prace nabrały tempa. Po zakończeniu zbierania materiałów okazało się, że zdjęcia wykonane przez uczniów mają bardzo słabą jakość, a my nie dysponujemy wolnymi środkami finansowymi na wykonanie i wywołanie zdjęć (jeszcze epoka fotografii analogowej). Zwróciliśmy się o pomoc w realizacji przedsięwzięcia do pana Waldemara Gaidy wicestarosty strzeleckiego i członka Zarządu Powiatu - dzięki jego poparciu udało nam się wykonać zdjęcia ponad 430 obiektów (choć na początku realizacji projektu szacowaliśmy liczbę kapliczek i krzyży na ok 100-150). Autorką zdjęć obiektów w gminach Jemielnica, Leśnica i Strzelce Opolskie jest Patrycja Hurek - również nauczycielka w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Początkowo odbyło się kilka wystaw zdjęć ale ze względu na fakt, że nasza grupa rozsypała się - projekt odszedł w zapomnienie medialne. Od jakiegoś czasu układałem plan przeniesienia zebranych materiałów do świata wirtualnego - i oto jest witryna, która z jednej strony ma zaprezentować prace naszych uczniów (autorów opisów), i naszych zdjęć, a z drugiej strony chcemy zebrać brakujące informacje tak aby powstała unikalna w skali internetu kompleksowa baza dotycząca wszystkich obiektów małej architektury sakralnej znajdujących się na terenie powiatu strzeleckiego.

 

 

 

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.