foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Krzyż znajdujący się przed wejściem do miejscowego kościoła postawiony został w 1879 r. Umieszczone są na nim dwie kamienne tablice z wyrytymi napisami w języku niemieckim. Pierwszy brzmi: „Andenken an die Zeit da die Pfarrgemeinde Gr. Strehlitz den römischkatholischen Gottesdienst hier besuchte 1876-1883” – na pamiątkę czasów, kiedy wierni parafii Strzelce Opolskie brała tutaj udział w rzymskokatolickich nabożeństwach w latach 1876-1883.
Drugi to fragment listu św. Pawła do Rzymian: „Trübsal wirket Geduld, Geduld Bewährung, Bewährung aber Hoffnung und die Hoffnung macht nicht zu Schaden” Röm 5,3-5 – Ucisk wyrabia wytrwałość, wytrwałość cnotę, cnota nadzieję, a nadzieja zawieść nie może.

Czytaj więcej: Szymiszów - krzyż kolo kościoła

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W 1903 r. została poświęcona druga kapliczka, której fundatorem była rodzina Kliczów. Wybudowano ją na pamiątkę tragicznego wypadku jaki wydarzył się w tym miejscu. Pod kołami furmanki zginęła dziewczynka (córka Kliczów). W tamtych czasach na jej ścianie wisiał obraz przedstawiający Pietę (zdjęte z krzyża ciało Pana Jezusa w ramionach matki). Od 1995 r. zastąpił go obraz wyobrażający Matkę Boską Fatimską.

Czytaj więcej: Szymiszów - kapliczka przy ulicy Wolności

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.