foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Krzyż został ufundowany w 1888 roku przez Franciszka Adamskiego na cześć urodzin wnuczki Katarzyny. Umieszczono na nim napis "ES IST VOLLBRACHT" - "Dokonało się" oraz inicjały F.A.. Na początku lat 50-tych napis został skuty na polecenie powiatowego urzędu bezpieczeństwa.

Szerzej historia krzyża jest opisana w tygodniku Strzelec Opolski nr. 28 z dnia 14 lipca 2009r. Z tego artykułu zaczerpnąłem w/w informacje.

Czytaj więcej: Szczepanek - krzyż

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Kapliczka w Szczepanku stoi na gruntach rodziny pani Erny Pallus. Tę kapliczkę postawił jeden z jej przodków. Pradziadkami pani Pallus byli Karl Pallus i jego żona Petronela z domu Ulbrich. Petronela miała siostrę Hankę, która taka historię opowiadała: Było trzech braci Ulbrichów, dwóch już żonatych, jeden mieszkał z rodzina w Jemielnicy, drugi w Szczepanku. Trzeci, Johann Ulbrich był kawalerem. Cała rodzina jego była bardzo bogata, ale Johann swego majątku dorobił się w niezbyt uczciwy sposób. Obawiał się coraz bardziej ścigania przez władze, groźba aresztowania była bardzo realna. Całe życie marzył on o wyjeździe do Ameryki, a sytuacja w której się znalazł, kusiła do ucieczki.

Czytaj więcej: Szczepanek - kapliczka

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.