foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Krzyż ten znajduje się przy drodze numer 94. Jest murowany. Pierwotnie znajdował się tuż przy szosie, lecz z powodu częstych wypadków został przeniesiony na obecne miejsce. Niestety nie udało się dotrzeć do informacji o dacie jego wybudowania i przesunięcia. Wiadomo natomiast, że krzyż ten postawiono ze względu na często zdarzające się w tym miejscu śmiertelne wypadki samochodowe.
Na krzyżu widnieje napis: „Krzyżu Chrystusa bądźże pozdrowiony”. Opiekują się nim mieszkańcy Suchej.

Czytaj więcej: Sucha - krzyż przy drodze 94

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W pobliżu drogi lokalnej Sucha – Suchodaniec, przy ul. Powstańców Śląskich znajduje się murowany krzyż. Znajduje się on na posesji pana R. Noconia.
W 1917 r. dziadkowie obecnego opiekuna krzyża, Państwo P. i A. Nocoń postawili drewniany krzyż na pamiątkę objawienia Matki Boskiej w Fatimie. Po wojnie drewniany pierwotnie krzyż zastąpiono murowanym. Podczas wichury w 1947 r. krzyż został poważnie uszkodzony, a następnie wyremontowany przez Panią M. Nocoń, córkę wyżej wymienionych. W niezmienionym stanie krzyż przetrwał aż do dnia dzisiejszego.
Co roku, podczas dni krzyżowych, odbywa się procesja błagalna mieszkańców wsi o urodzaje i pomyślne zbiory.

Czytaj więcej: Sucha - krzyż przy drodze do Suchodańca

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Murowana kapliczka św. Floriana, znajdująca się przy ul. Kościelnej, pochodzi z przełomu XVIII/XIX w. Postawiono ją w miejscu, gdzie niegdyś zginął strażak.
Ma kształt słupa, dwukondygnacyjnego, z trzema półkolistymi arkadami na zwieńczeniu. Nakryta jest namiotowym daszkiem gontowym. W niszy umieszczona została półmetrowa, ludowa rzeźba wyobrażająca św. Floriana.
Kronika strażackiej wzmiankuje, że w 1989 r., podczas obchodów 90-lecia miejscowej Straży Pożarnej, kapliczka została ponownie poświęcona przez miejscowego proboszcza.
Każdego roku, podczas dni krzyżowych, wierni zebrani wokół kapliczki modlą się o urodzajne plony i ochronę przed ogniem.

Czytaj więcej: Sucha - kapliczka św. Floriana

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Z pierwszej połowy XIX w. pochodzi kwadratowa kapliczka murowana, nakryta daszkiem gontowym, położona tuż przy kościele parafialnym. Prawdopodobnie przetrwała do dnia dzisiejszego w stanie nienaruszonym.
Kapliczkę ufundował i wybudował graf von Strahwitz na pamiątkę zamordowanej żony i córki. Ciała obu kobiet i jeszcze czterech innych osób spoczywają pod kościołem p.w. św. Bartłomieja w Suchej.
Wewnątrz kapliczki znajduje się murowany ołtarzyk, nad którym wisi duży obraz przedstawiający Pana Jezusa. Obecnie znajduje się ona pod opieką p. B. Skowronek.

Czytaj więcej: Sucha - kapliczka koło kościoła

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.