foto1
Kapliczka w Strzelcach Opolskich
foto1
Krzyż w Ligocie Czamborowej
foto1
Napis na krzyżu w Rożniątowie
foto1
Napis na krzyżu w Jaryszowie
foto1
Napis na krzyżu w Kadłubcu
Kapliczki i krzyże przydrożne mijamy codziennie ale rzadko zastanawiamy się nad ich historią. Postawiono je w różnych intencjach, nierzadko kryją się za nimi tragiczne historie. Postaram się przedstawić historię tych z powiatu strzeleckiego a jest ich około 400.O projekcie

Kapliczki Powiatu Strzeleckiego

Galerie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Krzyż ten znajduje się w Rozmierce na skrzyżowaniu dwóch ulic Strzeleckiej i Polnej. Został wzniesiony w 1888 roku przez jednego z mieszkańców wsi, niestety nie można ustalić jego danych.
            Z opowiadań najstarszych mieszkańców naszej wioski wynika, że w owych czasach miał miejsce śmiertelny wypadek w miejscu którego rodzina osoby poszkodowanej postawiła ten oto murowany krzyż.

 

 

Czytaj więcej: Rozmierka - krzyż przy ulicy Strzeleckiej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kapliczka Najświętszej Marii Panny pochodzi z I połowy XIX w. Usytuowana jest naprzeciw byłej Stadniny Koni w Rozmierce przy ul. Strzeleckiej. Jest ona murowana i otynkowana, w kształcie czworobocznego słupa na cokole, rozdzielona na dwie kondygnacje. W dolnej części znajdują się prostokątne wnęki, natomiast w jej górnej znajduje się otwarta arkadką o łuku koszowym i zwieńczeniu namiotowym nisza, w której umieszczona jest figurka Najświętszej Marii Panny. 

 

 

Czytaj więcej: Rozmierka - kapliczka przy ulicy Strzeleckiej

Copyright © 2021 Kapliczki Powiatu Strzeleckiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.